Predtým, ako som ťa poznala

Autor: Boris Cíferský | 18.7.2016 o 19:14 | Karma článku: 4,10 | Prečítané:  1603x

Predtým, ako som ťa poznala napriek svojmu názvu a možným očakávaniam nie je film o láske, ale o umieraní. Láska tu vystupuje len ako krátkodobá odbočka. Nemá silu uzdraviť telo a dušu, je len prostriedkom k prežívaniu.

Upozornenie: Blog môže obsahovať spoilery.

Začnem konštatovaním, ktoré asi nikoho neprekvapí. Vytvoriť film o hrdinoch s ťažkým zdravotným postihnutím je nesmierne náročná úloha. Ak tému podáte odľahčene (Ja, Earl a dievča na zomretie či Kým si po nás príde) riskujete to, že vás budú obviňovať z nevierohodnosti. Ak ju podáte vážne (Na vine sú hviezdy, Pre moju sestru) hrozí, že skĺznete ku patetickosti či ešte horšie, k citovému vydieraniu.

Nech už sa vyberiete ktoroukoľvek z týchto ciest, riskujete predovšetkým jedno. A to, že postavy budú vyzerať umelo, strnulo, akoby bez života. Budú ako figuríny. Nechcené paródie. Nepopieram, že krátkodobo vás takýto film dojať môže, ale z dlhodobého hľadiska vo vás pravdepodobne nič silné nezanechá a s postupom času sa stane len jedným z mnohých filmov na podobnú tému. Aspoň mne sa to stáva.

Raz za čas, ako s obľubou hovorím „raz za jedného jednorožca“, sa však objaví film, ktorý pristupuje k téme inak. Ozvláštňuje vyčerpaný námet. Za posledné roky som videl tri takéto filmy – Amenábarov Hlas mora (2004) s nezabudnuteľným Javierom Bardemom, francúzski Nedotknuteľní (2011) a Predtým, ako som ťa poznala (2016). A práve poslednému filmu by som rád venoval trochu pozornosti.

Zo spomínanej trojice je Predtým, ako som ťa poznala síce asi najslabší snímok, no paradoxne mám stále pocit, že v Hollywoode doposiaľ nič lepšie na túto tému nevzniklo. Nech lovím v pamäti akokoľvek, o zdravotne postihnutých nenatočil nikto nič lepšie. Konečne mám pocit, že som videl film, v ktorom všetky postavy pôsobili živo, ľudsky a uveriteľne. Teda, aspoň deväťdesiat percent stopáže.

Predtým, ako som ťa poznala napriek svojmu názvu a možným očakávaniam nie je film o láske, ale o umieraní. Láska tu vystupuje len ako krátkodobá odbočka na ceste ku vopred vytýčenému cieľu. Nemá silu uzdraviť telo a dušu, je len prostriedkom k prežívaniu. Nie dôvodom pre život. Tak veľkú mieru realizmu pri takto všednom motíve (láska) u väčšiny hollywoodskych filmárov často nenachádzam.

Postavy sú presvedčivé a nie sú ako z katalógu modelov a modeliek spodného prádla. Ona (Louise) je nešikovná, zvláštne sa oblieka, s mužmi to príliš nevie a v živote sa hľadá. On (Will) celý čas vie čo chce a napriek tomu, čo všetko sa okolo neho a v jeho vnútri odohráva, zotrváva na svojich pozíciách. To z Willa robí nie hrdinu, ale skôr antihrdinu, ktorého časť bude odsudzovať a druhá časť jeho čin akceptovať.

Napriek tomu, že film je rozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky, tak viac než o ňu ide o neho. Takmer celých stodesiat minút sledujeme obhajobu iného spôsobu cesty životom. Hlavný hrdina nám pozvoľna sprostredkúva dôvody svojho rozhodnutia a je na nás na divákoch, aby sme sa na základe vlastných životných skúseností a svetonázoru rozhodli, či táto cesta by i pre nás bola vôbec možná. Možno Willa odsúdime a možno nie.

Mám pocit, že akékoľvek slzy pri tomto filme vyroníme, nebude to kvôli niektorému z hrdinov (ako to bežne v podobných filmoch býva), ale kvôli bezvýchodiskovej situácii, v ktorej sa hlavní hrdinovia ocitajú. Či už si vyberú cestu životom alebo rozchod s ním, čaká ich bolesť. Predtým, ako som ťa poznala nie je tuctová romanca. Kladie existencionalistické otázky o tom žiť či nežiť. Či presnejšie, o tom ako žiť. A čo znamená žiť hodnotne a čo túto hodnotu určuje. Existuje však na to odpoveď?

P. S. Len tri poznámky. Emilia Clarke je roztomilá. Predtým, ako som ťa poznala nie je „dievčenským“ filmom, čiže milé dámy, nebojte sa na to vziať aj pánov a naopak. Vreckoviek si až tak veľa brať nemusíte.

Foto: SITA (Alex Bailey/Warner Bros. Entertainment via AP)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?