Pred 242 rokmi vyšlo prvýkrát Utrpenie mladého Werthera, Goethe spoznal Lottu na bále

Autor: Boris Cíferský | 29.9.2016 o 8:00 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  473x

Presne pred 242 rokmi sa počas knižného festivalu v Lipsku objavil na pultoch román anonymného autora pod názvom Utrpenie mladého Werthera.

Znalci Goetheho diela hovoria o tom, že čas, ktorý strávil vo Wetzlari sa najväčšmi podpísal na jeho osobnostnom i umeleckom raste. Spočiatku však tomu nič nenapovedalo. Goethe bol vo Wetzlari frustrovaný a nešťastný. Nenachádzal tu nikoho, s kým by si rozumel. Prestával veriť, že tu objaví podobné šťastie ako jeho starý otec, ktorý si tu našiel svoju ženu alebo jeho sestra, ktorá tu žila s tromi dcérami.

Jeho depresia sa rozplynula po deviatom júni 1772. Vtedy na bále v dedinke Garbenheim spoznal modrookú slečnu, ktorá ho okamžite upútala. Jej meno bolo Charlotte Buffová, no každý ju volal Lotta. Charlotte bola jedným z dvanástich detí súdneho úradníka, ktorý rok predtým ovdovel. Pre svojich jedenástich mladších súrodencov bola ako druhá matka a ochotne na seba prevzala všetky záväzky a povinnosti z toho vyplývajúce.

Charlotta mala na bál pôvodne prísť so svojim snúbencom, o osem rokov starším Christianom Kestnerom, sekretárom na hannoverskom veľvyslanectve. Ten sa však kvôli pracovným povinnostiam oneskoril a tak sa Charlotta sa tak na bále zamiešala medzi ostatných. Hoci Goethe prišiel na bál v spoločností dcér jeho tety, veľkú časť napokon strávil práve po boku Charlotte. Dvojica sa rozišla až nadránom.

Počas ich spoločných chvíľ sa Goethe dozvedel o jej láske, ktorú prechovávala k prírode i k tancu. Charlotta mu však nepovedala, že už je štyri roky neformálne zasnúbená za Kestnera. To sa Goethe dozvedel až neskôr v ten deň, keď Buffovcov navštívil u nich doma. Meno Kestner nebolo pre neho neznáme a rovnako Kestner poznal Goetheho. Nežiarlil na neho, bol rád, že jej na bále robil spoločnosť práve on, ktorého považoval za vzdelaného a galantného muža.

Goethe ich stretnutie a svoje pocity neskôr vo svojej autobiografii Aus meinem Leben: Dichtung und Wahrheit opísal takto: „Mala ho rada ako spoločníka a on nebol schopný sa od nej vzdialiť, bola pre neho prostredníkom medzi ním samým a každodenným svetom.“ Charlotta nebola typická kráska. Na bál prišla odetá v jednoduchých šatách. Každý ju však miloval – bola dobrosrdečná a výborná spoločníčka, ktorá vedela vyčariť úsmev na tvári každého, s kým prišla do kontaktu.

„Jej pohľad bol žiarivý ako letné ráno a to hlavne v tento deň,“ opísal ju v jednom z listov Kestner. Charlotta bola šťastným dieťaťom núteným narýchlo dospieť a stať sa náhradnou matkou. Nevadilo jej to, takýto život jej vyhovoval a nachádzala v ňom potešenie. Keď Goethe videl, ako sa stará o svojich mladších súrodencov, definitívne prepadol jej čaru. Stal sa častým návštevníkom u Buffovcov, u ktorých trávil soboty. Ako Albert, tak i Charlotte zrejme vedeli o jeho citoch.

Okrem jediného bozku však Goethe od Charlotty nič nezískal. Sklamaný a frustrovaný odišiel ešte ten rok z Wetzlaru. Lotta sa nedlho vydala za Kestnera a porodila mu dvanásť detí, osem synov a štyri dcéry. 29. septembra 1774, teda presne pred 242 rokmi, sa na pultoch počas knižného festivalu v Lipsku po prvýkrát objavil Goetheho román v listoch pod názvom Utrpenie mladého Werthera.

Spúšťačom k napísaniu románu bola zrejme svadba medzi Charlottou a Christianom. Hoci bol Werther publikovaný anonymne, Goetheho autorstvo bolo odhalené rýchlo. Román sa stal v dnešných termínoch bestsellerom a ešte v ten istý rok kvôli enormnému záujmu musel vydavateľ zaistiť dotlač. Prvými, kto si mohli nový román prečítať a to ešte pred všetkými ostatnými, boli Albert a Charlotte. Goethe im ho poslal 19. septembra, desať dní pred oficiálnym uvedením na pultoch v Lipsku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?