Pred 242 rokmi vyšlo prvýkrát Utrpenie mladého Werthera, Goethe spoznal Lottu na bále

Autor: Boris Cíferský | 29.9.2016 o 8:00 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  460x

Presne pred 242 rokmi sa počas knižného festivalu v Lipsku objavil na pultoch román anonymného autora pod názvom Utrpenie mladého Werthera.

Znalci Goetheho diela hovoria o tom, že čas, ktorý strávil vo Wetzlari sa najväčšmi podpísal na jeho osobnostnom i umeleckom raste. Spočiatku však tomu nič nenapovedalo. Goethe bol vo Wetzlari frustrovaný a nešťastný. Nenachádzal tu nikoho, s kým by si rozumel. Prestával veriť, že tu objaví podobné šťastie ako jeho starý otec, ktorý si tu našiel svoju ženu alebo jeho sestra, ktorá tu žila s tromi dcérami.

Jeho depresia sa rozplynula po deviatom júni 1772. Vtedy na bále v dedinke Garbenheim spoznal modrookú slečnu, ktorá ho okamžite upútala. Jej meno bolo Charlotte Buffová, no každý ju volal Lotta. Charlotte bola jedným z dvanástich detí súdneho úradníka, ktorý rok predtým ovdovel. Pre svojich jedenástich mladších súrodencov bola ako druhá matka a ochotne na seba prevzala všetky záväzky a povinnosti z toho vyplývajúce.

Charlotta mala na bál pôvodne prísť so svojim snúbencom, o osem rokov starším Christianom Kestnerom, sekretárom na hannoverskom veľvyslanectve. Ten sa však kvôli pracovným povinnostiam oneskoril a tak sa Charlotta sa tak na bále zamiešala medzi ostatných. Hoci Goethe prišiel na bál v spoločností dcér jeho tety, veľkú časť napokon strávil práve po boku Charlotte. Dvojica sa rozišla až nadránom.

Počas ich spoločných chvíľ sa Goethe dozvedel o jej láske, ktorú prechovávala k prírode i k tancu. Charlotta mu však nepovedala, že už je štyri roky neformálne zasnúbená za Kestnera. To sa Goethe dozvedel až neskôr v ten deň, keď Buffovcov navštívil u nich doma. Meno Kestner nebolo pre neho neznáme a rovnako Kestner poznal Goetheho. Nežiarlil na neho, bol rád, že jej na bále robil spoločnosť práve on, ktorého považoval za vzdelaného a galantného muža.

Goethe ich stretnutie a svoje pocity neskôr vo svojej autobiografii Aus meinem Leben: Dichtung und Wahrheit opísal takto: „Mala ho rada ako spoločníka a on nebol schopný sa od nej vzdialiť, bola pre neho prostredníkom medzi ním samým a každodenným svetom.“ Charlotta nebola typická kráska. Na bál prišla odetá v jednoduchých šatách. Každý ju však miloval – bola dobrosrdečná a výborná spoločníčka, ktorá vedela vyčariť úsmev na tvári každého, s kým prišla do kontaktu.

„Jej pohľad bol žiarivý ako letné ráno a to hlavne v tento deň,“ opísal ju v jednom z listov Kestner. Charlotta bola šťastným dieťaťom núteným narýchlo dospieť a stať sa náhradnou matkou. Nevadilo jej to, takýto život jej vyhovoval a nachádzala v ňom potešenie. Keď Goethe videl, ako sa stará o svojich mladších súrodencov, definitívne prepadol jej čaru. Stal sa častým návštevníkom u Buffovcov, u ktorých trávil soboty. Ako Albert, tak i Charlotte zrejme vedeli o jeho citoch.

Okrem jediného bozku však Goethe od Charlotty nič nezískal. Sklamaný a frustrovaný odišiel ešte ten rok z Wetzlaru. Lotta sa nedlho vydala za Kestnera a porodila mu dvanásť detí, osem synov a štyri dcéry. 29. septembra 1774, teda presne pred 242 rokmi, sa na pultoch počas knižného festivalu v Lipsku po prvýkrát objavil Goetheho román v listoch pod názvom Utrpenie mladého Werthera.

Spúšťačom k napísaniu románu bola zrejme svadba medzi Charlottou a Christianom. Hoci bol Werther publikovaný anonymne, Goetheho autorstvo bolo odhalené rýchlo. Román sa stal v dnešných termínoch bestsellerom a ešte v ten istý rok kvôli enormnému záujmu musel vydavateľ zaistiť dotlač. Prvými, kto si mohli nový román prečítať a to ešte pred všetkými ostatnými, boli Albert a Charlotte. Goethe im ho poslal 19. septembra, desať dní pred oficiálnym uvedením na pultoch v Lipsku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

EKONOMIKA

Daniari pripravili na Remetu trestné oznámenie, na políciu neodišlo

Firma buduje tunel za 410 miliónov eur.

ŠPORT

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Pár hodín po maturite

Podmaníková vraj favoritku rozplakala.


Už ste čítali?