Resident Evil: Naozaj Posledná kapitola?

Autor: Boris Cíferský | 29.1.2017 o 11:01 | (upravené 6.10.2017 o 12:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  401x

Čím je zaujímavý najnovší film Paul W.S. Andersona? A uspokojí záverečné rozuzlenie fanúšikov série?

Paula Willa Scotta Andersona som vždy považoval za priemerného režiséra. Nech sa vrhol do vôd akéhokoľvek žánru – od temného sci-fi (Horizont udalosti) cez historický film (Traja mušketieri) – vždy dokázal vytvoriť film, ktorý ak ani nenadchol, tak nikdy nesklamal. Jeho najúspešnejším projektom je séria filmov Resident Evil. Neopustil ju nikdy – vždy sa na nej podieľal z pozície režiséra alebo aspoň producenta.

V týchto dňoch sa do slovenských kín dostáva ďalší, údajne posledný z filmov s podtitulom „The Final Chapter“ (v preklade Posledná kapitola). Jeho dokončenie sa presúvalo kvôli tehotenstvu Milly Jovovich. Herečka, z ktorej filmy z tejto série spravili ikonu akčných filmov, sa o filme vyjadrovala v tom zmysle, že sa naposledy stáva Alice. A to, čo vidíme je skutočne tá posledná časť.

Nemusíte ani príliš poznať zákulisie hollywoodskej továrne na peniaze, aby ste vedeli, že o všetkom dnes rozhodujú len a len zisky. Ak si tento film zarobí povedzme $80 a viac miliónov dolárov (teda aspoň dvojnásobok rozpočtu), tak nejaký sequel alebo prequel bude určite reálny. To, či sa to podarí bude záležať mimo iné od toho, ako sa filmu bude dariť na ázijskom kontinente.

Zjednodušene možno napísať, že v Hollywoode len vzácne dochádza k tomu, že niekto zabije sliepku, ktorá znáša zlaté vajcia. A Resident Evil takouto sliepkou je. Je to silná, úspešná a etablovaná značka, ktorá ešte nie je dotknutá rôznymi re-interpretáciami ako napríklad Spiderman. Je to séria, ktorá má stále čo povedať a rozširovať fikčný svet ďalej do šírky. 

Akokoľvek to napokon skončí, na Resident Evil: Posledná kapitola je vidieť, že ho Paul W.S. Anderson poňal rozlúčkovo. Snažil sa uzavrieť kruh. Ak je Resident Evil detektívkou, tak celá posledná časť je jej záverom. Dozvieme sa ako a prečo nákaza vypukla, kto v skutočnosti je Alice i to komu alebo čomu čelí. Film dozaista uspokojí milovníkov akčných filmov, no už menej fanúšikov série.

Pred Paulom W.S. Andersonom totiž stála úloha dať príbehu rozumný a zrozumiteľný záver.  Aby to docielil, musel sa však uchýliť v scenári k veciam, známym skôr z céčkových filmov Asylumu. Tak napríklad – Alice sa vyberá do Úľu, pretože niekto (nevieme kto) pripravuje synchronizovaný útok na posledné centrá ľudského odporu. Ak sa tam nestihne dostať do určitého času, všetci ešte nemŕtvi zomrú.

Kto je ten „niekto“? Sú to azda nemŕtvi, ktorých ženú len primitívne pudy? Alebo je to tá hŕstka „ľudí“ z Umbrelly? Ak áno, čo ak sa Alice nedostane do Úľa včas, zomrie aj ona? Aspoň pre mňa je ťažké uveriť tomu, že tých niekoľko tisíc ľudí, ktorí prežili pätnásť rokov od vypuknutia nákazy zomrie naraz počas jedného útoku. Hlavne, ak sú určite dobre ukrytí a naučili sa ako prežívať.

Takéto „barličky“ by sa dalo odpustiť v prospech prepracovanej záverečnej pointy. Tí, ktorí videli predchádzajúce časti, nebudú záverečným rozuzlením azda nijako prekvapení. Je v duchu celej série a postáv, ktoré sa v ňom objavili. Akcentuje v ňom motív identity, prítomný počas celého filmu. Alice na jednu stranu túži zachrániť svet, na druhú stranu túži zistiť, kým vlastne je a prečo sa dostala ťak ďaleko.

Záverečná pointa má svoje slabé miesto v tom, že sa dá odhaliť už v prvej polovici filmu. Nie našťastie v celej šírke, ale v základných obrysoch určite áno. Resident: Evil Posledná kapitola nie je žiadnym prepadákom, akurát je asi druhým najslabším filmom celej série. Čo v prípade, ak hovoríme o záverečnom filme, nie je práve najlepšia vizitka. Ale to, že i šiesty film si drží aké-také estetické a umelecké kvality, je hodné pochvaly. 

Moje hodnotenie: 55%
Hodnotenie CSFD: 65%
Hodnotenie IMDB: 66%
Hodnotenie: Rotten Tomatoes: 41%
Hodnotenie Metacritic: 54%

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Markíza prehrala, Kočnerovi má platiť milióny za čudné zmenky

Sudkyňa odmietla návrh, aby sa preveril vek zmeniek, či boli skutočne podpísané v roku 2000.

SVET

Odpojili ho od prístrojov. Končí sa súdny proces o živote chlapca

Alfie je odpojený od prístrojov. Lekári si myslia, že liečba nie je v jeho záujme.


Už ste čítali?