reklama

Billy Wilder si myslel, že je to hlúpa replika. Nikto nie je dokonalý však diváci prijali

Billy Wilder si do poslednej chvíle nebol istý, čo povedia diváci na záverečnú repliku vo filme Niekto to rád horúce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Prezývali ho „viedenský škriatok“. Za svojho života získal šiestich Oscarov. Žiadneho však neobdržal za svoj, podľa mnohých najlepší film. Komédia Billyho Wildera Niekto to rád horúce sa na Oscaroch v roku 1960 nezmestila ani len do užšieho finále a napokon získala sošku len za kostýmy. 

História a predovšetkým diváci však na Wilderov titul nezabudli a stránka IMDB ho označuje za 117. najlepší titul filmovej histórie. A sám Tony Curtis (Joe/Josephine) práve tento film označil za ten, ktorý znamenal herecký prielom v jeho kariére. Hoci film ako taký sa nerodil ľahko, na výsledku to nie je príliš poznať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako v o rok staršom Wilderovom Byte i v Niekto to rád horúce sme si na tú najlepšiu scénu museli počkať až do samotného záveru. Vtedy sa Jerry alias Daphne demaskuje pred svojim snúbencom Osgoodom Fieldingom III a on to okomentuje slovami: „Prosím, nikto nie je dokonalý“, v anglickom originále „Well, nobody´s perfect.“

Túto nesmrteľnú repliku zaradil Americký filmový inštitút medzi sto najväčších filmových replík a Billy Wilder si ju dokonca nechal vytesať na náhrobok. Wilder tým ukázal, že má nielenže zmysel pre humor za každej situácie, ale aj to, že sa svojho času mýlil a replika je to skutočne geniálna. Bol totiž proti tomu, aby sa vôbec dostala do filmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V pôvodnom scenári mala replika zaznieť po niečo vyše hodine. Joe (Tony Curtis) vysvetľoval Jerrymu (Jack Lemmon) dôvody, prečo sa nemôže vydať za Osgooda. Keď vytiahol hlavný argument o tom, že je predsa muž, Jerry mu mal odpovedať slovami: „No, nikto nie je dokonalý“. 

Wilderovi a jeho dvornému scenáristovi I. A. L. Diamondovi (ktorého však každý volal Izzy) sa fráza „nikto nie je dokonalý“ páčila od samotného počiatku. Bola zábavná, no vyžadovala si správnu scénu. Akonáhle si Wilder a Izzy rozohrali scénu nanečisto, zistili, že sa sem vôbec nehodí. A tak ju jednoducho vyškrtli. 

Plagát k filmu Niekto to rád horúce
Plagát k filmu Niekto to rád horúce (zdroj: wikipedia.org)

O niekoľko týždňov na to sa dvojica v skúškach dostala k záveru. Posledná replika filmu mala patriť pôvodne Jerrymu, ktorý sa mal Osgoodovi priznať k tomu, že v skutočnosti muž a potom mali nasledovať už len titulky. Izzy však zaimprovizoval a odpovedal mu na to: „Prosím, nikto nie je dokonalý.“ Wildera tým dokonale zaskočil. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diamondovi sa takýto záver páčil, Wilderovi už menej. Myslel si, že sa do záveru filmu takáto replika nehodí. Oboch však trochu tlačil čas a tak sa dohodli, že ho tam zatiaľ takto ponechajú. Keď sa Diamond doma opýtal manželky a zároveň spisovateľky, čo si o poslednej scéne myslí, tá mu odpovedala, že sa jej zdá byť slabá. Mala podobné výhrady ako Wilder.

Po tak zásadnom odhalení by očakávala inakšiu, než takúto lakonickú odpoveď. Diamond však trval na svojom. Chcel vytvoriť vtip tak, že obráti očakávanie divákov. Tí by po priznaní krutej pravdy očakávali nejakú ostrejšiu reakciu. Nebolo však na Izzym, ako to celé napokon skončí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: media-cache-ec0.pinimg.com)

Wilder mal štyri dni na to, aby vymyslel lepší záver. Nevymyslel. Posledné slovo vo filme mala teda napokon vedľajšia postava Osgood so svojim „nikto nie je dokonalý.“ Keď sa film prvýkrát premietal na súkromnej projekcii pre zástupcov médií, Wilder tŕpol ako prijmú záver filmu. Bude sa im páčiť? Publikum rozhodlo.

Sám Wilder neskôr spomínal na tento moment ako na ten, kedy počul zo sály ten najväčší smiech vo svojom živote. Jeden z prítomných novinárov označil záver filmu za ten najzábavnejší, aký kedy videl. Až po tom musel režisér priznať, že to, čo s Diamondom napísali nebola hlúpa, ale geniálna replika.

Kto ju však vymyslel, nevedno. Wilder jej autorstvo pripisoval Diamondovi, no či to tak skutočne bolo je otázne. „Tá replika jednoducho prišla odnikadiaľ,“ vysvetľoval. A prezradil tiež, že ju vybrali ako to najmenšie zlo. Vytvorili totiž hneď niekoľko alternatívnych koncov a dialógov a postupne ich v skúšobnom procese jeden po druhom eliminovali.

Až zostala jediná scéna. Jerry sa svojmu snúbencovi Osgoodovi priznáva s tým, že je v skutočnosti muž. A on sa usmieva, ako počas celého filmu a hovorí mu, že sa vlastne nič tak hrozné nestalo. Predsa, nikto nie je dokonalý. To nebol ani Billy Wilder, nerozpoznal geniálnu repliku. Diváci mu s tým však pomohli.

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu