Zrazu ho chcel mať každý. Ako Audrey Hepburnová spopularizovala cigaretový držiak

Autor: Boris Cíferský | 21.2.2017 o 8:00 | (upravené 6.10.2017 o 12:40) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  2709x

Audrey Hepburnová sa v Raňajkách u Tiffanyho pričinila o renesanciu cigaretových držiakov, ktoré boli považované za niečo zastaralé. 

Ak by ste sa v roku 1961 opýtali obyčajnej Američanky ako má vyzerať moderná žena, možno by vám odpovedala toto. Mala by nosiť čierne šaty, tmavé rukavice, perlový náhrdelník a mala by fajčiť cigarety s držiakom. Je to myslené s trochou nadsádzky, no je na tom aj niečo pravdy. Raňajky u Tiffanyho s Audrey Hepburnovou totiž spôsobili kultúrnu a módnu revolúciu v rozsahu, ako sa to podarilo len veľmi malému množstvu filmov. 

Držiaky sú znova „in“

Azda najslávnejšia fotografia odkazujúca k tomuto filmu zachytáva v tom čase 32-ročnú herečku v ikonických čiernych šatách s perlami a dlhým držiakom na cigaretu. Okrem módneho priemyslu na filme nemalým spôsobom nepriamo profitovali aj výrobcovia držiakov, ktoré boli až do nakrútenie filmu považované za niečo zastaralé, archaické a nezodpovedajúce vtedajšiemu vkusu. 

Cigaretové držiaky boli populárne predovšetkým v dvadsiatych a tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Na spoločenských akciách by ste v tomto čase skoro určite nenašli ženu fajčiacu cigaretu bez držiaka, pretože sa to považovalo za nevhodné. Držiak nebol len módnym doplnkom, ale plnil aj praktickú funkciu. Nahrádzal filter a zabraňoval vytváraniu nikotínových škvŕn na prstoch.

V rokoch, ktoré predchádzali Raňajkám u Tiffanyho, však popularita držiaka poklesla a siahalo po ňom čoraz menej žien. To však film zmenil. Zrazu chcela každá žena vyzerať podobne ako Holly Golightlyová. Byť „in“ znamenalo nosiť čierne šaty i držiak na cigaretu. Ten sa vyrábal z rôznych materiálov ako boli plast, drevo, slonovina, jantár, zlato a iné. Najpopulárnejšie však boli držiaky z plastu.

Prečo držiak?

Držiak dodával ženám sebavedomie i pocit toho, že patria ku vyššej triede. V spoločnosti totiž stále panovalo presvedčenie, že cigaretové držiaky sú znakom spoločenskej prestíže. To, že tomu tak je potvrdzovali i fotografie hollywoodskych herečiek, ktoré inšpirované práve Edwardsovým filmom, fajčili cigarety v držiaku. Ako napísal jeden novinár: „Každý chcel skrátka vyzerať ako Holly Golightlyová.“

Držiak Audrey Hepburnovej v Raňajkách u Tiffanyho bol tak extrémne dlhý zámerne. Bolo to výhradne len pre účely komiky. Bežne ženy nenosili takto dlhé nepraktické držiaky. Pokiaľ žena chcela upozorniť na svoj spoločenský status, tak namiesto dlhých držiakov radšej siahla po nejakom z drahších a ťažšie dostupných materiálov. Tým ľahšie docielila toho, že sa odlíšila od ostatných a zároveň zaujala. 

To, že Audrey vo filme nejaký držiak vôbec dostala, nebolo rozhodnutím režiséra, ale módneho giganta Givenchy, ktorý ju pre tento film obliekal. Hovorí sa, že keď herečka prišla prvýkrát na skúšku šiat a ostatných doplnkov do štúdia, pracovníci ju vôbec nespoznali. Mala na sebe obyčajné tričko, nevýrazné nohavice a klobúk. Vôbec nepripomínala módnu ikonu Holly Golightlyovú, ktorú z nej spravili. 

Nielen pochvala, ale aj kritika

Audrey Hepburnová aj po skončení natáčania naďalej zostala tou istou ženou, ako tomu bolo predtým. Namiesto extravagancie uprednostňovala v móde jednoduchosť. Potvrdzovala tým slová o tom, že „každá žena môže byť ako Holly Golightleyová,“ ktoré pri viacerých príležitostiach povedala. Podobne ako jej filmová postava i ona sa tak stala módnou ikonou. Nezostalo však len pri pochvalách.

Audrey čelila kritike za propagáciu (škodlivého) fajčenia. Podobizňa herečky s cigaretovým držiakom sa objavila aj na špeciálnej sade známok, ktorú pred niekoľkými rokmi vydala nemecká pošta. Proti tomu však ostro vystúpil Hepburnovej syn a napokon sa domohol zničenia známok. Niektoré zničeniu unikli a jedna z nich sa v roku 2009 predala na aukcii za viac než 53-tisíc eur. 

Hoci renesancia držiakov nemala dlhého trvania, Raňajky u Tiffanyho ukázali, ako veľmi môže jediný film zapôsobiť na spoločnosť. Dnes na cigaretový držiak nenazeráme len ako na módny doplnok z dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, ale aj ako na niečo, čo je neodmysliteľne späté s jedným z najznámejších filmov takzvanej zlatej éry hollywoodskych komédii. A s Audrey Hepburnovou, ktorá si v ňom zahrala hlavnú úlohu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?