Audrey Hepburnová si rozumela s každým. I s temperamentným kocúrom, ktorý všetkých škrabal

Autor: Boris Cíferský | 25.4.2017 o 8:00 | (upravené 6.10.2017 o 12:39) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1507x

Audrey Hepburnová síce za svoj výkon v Raňajkách u Tiffanyho Oscara nezískala, no kocúr, ktorý stvárnil jej domáceho miláčika už áno.

Truman Capote miloval kocúrov. Je preto pochopiteľné, že v Raňajkách u Tiffanyho nechýbal tento štvornohý miláčik. Vo filmovom spracovaní Capoteho novely ho hlavná predstaviteľka Holly volá len ako „Kocúr“ (Cat). Trochu paradoxne, ocenená za svoj výkon vo filme nebola Audrey Hepburnová, ale práve tento kocúr, Orangey, ktorý získal takzvaného Zvieracieho Oscara. 

Orangey dostal svoje meno podľa oranžovej či možno presnejšie marmeládovej farby svojej srsti. V čase, kedy účinkoval v Raňajkách u Tiffanyho mal už za sebou desať rokov na pľaci a jedného „Oscara“. Celkovo sa počas svojej dlhej kariéry objavil v približne päťdesiatich filmoch. Najväčšiu slávu mu však vyniesli práve Raňajky u Tiffanyho, kde stvárnil šarmantného kocúra bez mena.

K tomu, že získal úlohu vo filme pomohli Orangeyovi šťastné okolnosti. V tom čase bolo totiž populárne obsadzovať do filmov a seriálov mačky a kocúrov s oranžovou srsťou, keďže sa verilo, že táto farba srsti pôsobí na divákov najlepšie. To mu zaistilo možnosť zahrať si domáceho miláčika prelietavej Holly – postavy, ktorú neopakovateľne stvárnila Audrey Hepburnová.

Režisér Blake Edwards však na natáčane scén s Orangeyom príliš rád nespomínal. Kocúr bol často spurný, odmietal poslúchať príkazy svojho cvičiteľa a natáčanie muselo byť často prerušované, keďže Orangey zo scény jednoducho utiekol. Produkcia však tento problém rýchlo vyriešila  – pred dvere postavila strážnych psov, ktorí mali oranžového kocúra odradiť od úteku.

Orangey bol prototypom problémového herca, ktorého by nechcel mať v tíme azda žiadny režisér. Bol temperamentný, náladový a mal neustále konflikty so svojimi hereckými kolegami. Síce ich nečastoval nadávky, no ničím neobvyklým neboli škrabance na ich rukách a nohách. Jediným človekom, ktorý si s Orangeyom rozumel, nebol jeho tréner, ale Audrey Hepburnová.

Tá bola jedna z mála ľudí, ktorá bola ušetrené od jeho škrabancov na tele. Orangey sa skamarátil nielen s ňou, ale aj s jej psom, ktorého si priviedla na nakrúcanie. Audreyine ruky a nohy tak zostali z veľkej časti ušetrené. To však neplatilo o ostatných členoch štábu. Zaujímavé však bolo, že kocúr na nich vždy útočil až po nakrútení plánovanej scény. Ako keby ich za niečo trestal. 

Temperamentný kocúr mával viac horších, než lepších dní. Keď mal zlý deň, bolo to s ním na nevydržanie. Jeden z vedúcich predstaviteľov štúdia mal počas natáčania Raňajok u Tiffanyho označiť Orangeyho za „najhoršieho kocúra na svete.“ A aj jeho tréner bol nezriedka s nervami na konci.

Oranžovaný Orangey je však dodnes jediným zvieraťom s dvomi cenami PATSY, ktoré sa označujú aj ako zvieracie Oscary. Do hereckého dôchodku išiel štyri roky po dokončení Raňajok u Tiffanyho. Asi nebude príliš veľkým prekvapením, že po filme údajne prudko vzrástol dopyt po oranžových mačkách a kocúroch. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?