Učiteľ tanca so psími dečkami. To bol George Raft v Niekto to rád horúce

Autor: Boris Cíferský | 28.2.2017 o 8:00 | (upravené 6.10.2017 o 12:40) Karma článku: 4,70 | Prečítané:  553x

George Raft (predstaviteľ Colomba z filmu Niekto to rád horúce) vlastne ani nehral. Bol z deväťdesiatich percent sám sebou, povedal o ňom Jack Lemmon. 

V momente, keď sa Billy Wilder rozhodol, že dej svojej komédie Niekto to rád horúce zasadí do konca dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, vedel, koho bude chcieť obsadiť do úlohy záporného hrdinu pomenovaného psí dečka Colombo. Bol to George Raft. Pre väčšinu divákov bol známy práve ako notorický záporný hrdina. Poznali ho ako Guida Renalda zo Scarface.

Mafián hercom

Wilder chcel, aby jeho film bol autentický a to mal zaistiť práve Raft. O ňom bolo totiž verejne známe, že sa kamarátil so skutočnými mafiánmi a predtým než sa stal hercom pre niektorých z nich aj pracoval.

Preto vedel svojim postavám dodať niečo, čo by žiadny iný vyštudovaný herec asi nedokázal. Na jeho slávnu úlohu z filmu Scarface odkazovala minca, ktorú si vyhadzoval nahor.

Niekto to rád horúce mala byť stará dobrá gangsterka z tridsiatych rokov. S Georgeom Raftom v úlohe záporného hrdinu a s jedinečným Patom O´Brienom v úlohe komického a dobráckeho inšpektora, ktorý nepozná Verdiho Rigoletta a chce účet pre prípad, že v klube bude niekto robiť raziu.

Labutia pieseň

Chémia medzi O´Brienom a Raftom zafungovala výborne, presne tak ako Wilder predpokladal. Keď nemohla Marilyn Monroe pokračovať, Wilder nechal natočiť niektorú ďalšiu scénu s Raftom a O´Brienom, ktorá bola pôvodne plánovaná až na neskoršie. Na pľaci s nimi bolo veselo.

Wilder od počiatku vedel, že Niekto to rád horúce bude Raftovou labuťou piesňou a chcel, aby ju zaspieval až do samotného konca. A so všetkými fanfárami, ktoré si podľa neho zaslúžil. Jeho smrť a replika o veľkom vtipe symbolicky zakončila aj kariéru Georga Rafta.

Herca, ktorý si guľku vlastne strelil sám do seba. Počas kariéry totiž odmietol ponuky na to hrať vo filmoch ako Maltézsky sokol, Casablanca alebo Vysoko v horách čím vlastne pomohol ku sláve Humphreymu Bogartovi, ktorý ho v týchto filmoch zastúpil.

Aj úlohu v Niekto to rád horúce prijal len z núdze kvôli peniazom, ktorých mal tradične nedostatok.

Učiteľ tanca

Hoci titulky tvrdia opak, George Raft napokon vo filme nestvárnil len „psiu dečku Colomba.“ Bol tiež tým, ktorý učil Jacka Lemmona a Joe E. Browna (predstaviteľ znudeného boháča Osgooda) tango pre jednu zo scén, ktorá neskôr stala tak slávnou.

Raft sa stal lektorom tanca vo filme po tom, čo sa Lemmon s Brownom vzbúrili proti pôvodnému učiteľovi. Toho Tony Curtis trefne prirovnal „k nevybuchnutej bombe“. Raft, bývalý profesionálny tanečník, ho však výborne zastúpil.

Na to, ako bývalý mafián oblečený v psích dečkách učil tancovať tango dvoch mužov, spomínali aktéri i dlhé roky po tom. Boli to najzábavnejšie momenty z celého nakrúcania. Predovšetkým Jack Lemmon si pochvaľoval spoluprácu s hercom, ktorého obdivoval už od svojich detských čias.

Lemmon o Raftovi povedal, že je príkladom herca, ktorý z deväťdesiatich percent nehrá, ale je sám sebou. V narážke na to, ako si zarábal na živobytie v mladosti. Raft ho nikdy neopravil. 

Tango aj na záver?

Raft pracoval na tangu s Lemmonom a Brownom niekoľko dní. Všetko robil bez nároku na honorár. Užíval si to podobne, ako aj jeho dvaja žiaci.

Raft ich naučil tango tancovať presne tak, ako to chcel Wilder. Ten chcel, aby tanec Dafné s Osgoodom divákov rozosmial, no zároveň aby z neho mali pocit, že medzi postavami je určité zvláštne a bizarné spojenie. 

Tanec Rafta natoľko chytil, že Wilderovi so scenáristom Izzym Diamondom navrhol, aby v úplne poslednej scéne filmu tancoval on a Marilyn Monroe spoločne tango pri mesiace. Marilyn s tým súhlasila

Wilder s Diamondom však boli proti. Nebol to podľa nich ten správny záver. Psiu dečku Colomba nechali popraviť na príkaz muža, ktorého volali Malý Bonaparte. Posledného tanga na Floride sa tak George Raft nedočkal. 

Raft inšpiroval i De Nira

Postava psej dečky Colomba je spoločne s postavou z filmu Scarface tými najznámejšími, ktoré Raft počas svojej pol storočia dlhej kariéry stvárnil.

Práve jeho postava Colomba však vo veľkej miere inšpirovala Roberta De Nira pri vykreslení postavy psychicky nevyrovnaného mafiána Paula Vittiho v komediálne podanej komédii gangsterského prostredia Analyzuj

Ako Raft, tak i De Niro parodovali a odkazovali ku svojim slávnym postavám, ktoré stvárnili v starších filmoch. Len s tým rozdielom, že tentoraz De Niro nehral s deväťdesiatich percent sám seba. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?