Nenaplnený sen Heatha Ledgera

Autor: Boris Cíferský | 17.5.2017 o 8:00 | (upravené 6.10.2017 o 12:35) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  2748x

Austrálsky herec, ktorý zomrel pred vyše deviatimi rokmi, chcel pracovať s veľkými režisérkymi menami.

Heath Ledger vždy túžil po tom pracovať s uznávanými režisérmi. Ľutoval, že nedostal možnosť zahrať si vo filmoch Stanleyho Kubricka či Federica Felliniho, ktorí zomreli, respektíve prestali točiť v čase, kedy sa jeho herecká kariéra ešte len rozbiehala. V roku 2007 sa mu však naskytla jedinečná možnosť stvárniť hlavnú úlohu vo filme ďalšieho z Ledgerových vzorov – Terrenca Malicka. 

„Chcel by som byť v jednom z jeho obrazových poém,“ cituje Ledgera spisovateľ John McShane v knihe Heath Ledger – His Beautiful Life and Mysterious Death. Ledger bol s filmom, ktorý dnes poznáme ako Strom života, spájaný od samotného počiatku a bol prvým hercom, ktorý bol doň obsadený. Bol jedinou a zároveň ideálnou voľbou do úlohy prísneho otca rodiny Pána O´Briena. 

V čase, kedy sa Ledger upísal Malickovmu filmu, krachoval jeho vzťah s herečkou Michelle Williams, s ktorou sa spoznal počas natáčania Skrotenej hory, čo herec ťažko niesol. Po Strome života si chcel dopriať ročnú prestávku. V jednom z posledných rozhovorov pred neočakávanou smrťou povedal, že „padne k zemi, mŕtvy, na celý rok a bude hibernovať.“

Úmerne s tým, ako sa predlžovalo čakanie na prvú klapku k Stromu života, sa zhoršoval aj Ledgerov stav. Austrálsky herec však neplánoval nič zmeniť na svojich plánoch a chcel si splniť svoj sen – zahrať si vo filme velikána Terryho Malicka. Hoci to nikdy priamo nepovedal, zrejme dúfal, že mu práca na filme dodá potrebný vnútorný pokoj.

Ledger totiž minimálne od roku 2007 trpel veľkou nespavosťou. Niektoré noci spával len dve až tri hodiny. To, že s Ledgerom nie je všetko v poriadku si všimli aj jeho hereckí kolegovia počas natáčania Imaginária Dr. Parnassa v tom istom roku. Christopher Plummer to mylne pričítal pneumónií. Nikto samozrejme netušil, že o pár týždňov na to bude talentovaný herec mŕtvy.

Niekoľko týždňov pred Vianocami Ledger definitívne vzdal účinkovanie v Malickovom Strome života. Dôvody, prečo tak urobil, vysvetľovali oficiálne zdroje inak. Kým producentka Sarah Green hovorila o pracovnom vyťažení, ďalší producent a neskôr herec Brad Pitt, to vysvetľoval „rodinnými dôvodmi“, neskôr „rodinnými problémami“. 

Ako však Pitt naznačil, Ledger sa z filmu stiahol na poslednú chvíľu, v čase kedy boli už pre-produkčné práce hotové a mohlo začať natáčanie. Problém s tým, kto ho nahradí, sa vyriešil až prekvapujúco rýchlo a do úlohy Pána O´Briena bol obsadený samotný Brad Pitt. Heath Ledger si tak na splnenie svojho sna musel počkať. 

Je zaujímavé, že veľa hercov, s ktorými si Ledger zahral sa predtým či potom objavili v niektorom z Malickových filmov. S Colinom Farrelom (Nový svet) i s Christopherom Plummerom (Nový svet) si zahral v Imagináriu, s Christianonom Baleom (Nový svet) v Batmanovi a v Partičke B.D., s Cate Blanchett (Knight of Cups) tiež v Partičke B.D. Akurát Ledger svoju šancu už nikdy nedostal. 

Heath Ledger zomrel 22. januára 2008 na predávkovanie liekmi na predpis, ktoré užíval kvôli svojim problémom so spánkom. Mal v tom čase len 28 rokov. Brad Pitt získal za svoje stvárnenie Pána O´Briena v Strome života päť cien a film ako taký si vyslúžil aj tri nominácie na Oscara. Posledným dokončeným filmom Heatha Ledgera tak zostane Imaginárium Dr. Parnassa

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?