Milá Opera SND, prečo bojuješ o diváka zvýšením cien lístkov o pätinu?

Autor: Boris Cíferský | 16.6.2017 o 10:00 | (upravené 6.10.2017 o 12:35) Karma článku: 3,16 | Prečítané:  691x

Je rozumné v časoch, kedy umenie bojuje o prežitie a nachádza sa nezriedka na periférii záujmu štátu i obyčajných ľudí zvyšovať ceny lístkov o pätinu?

Lístky na predstavenia v Opere Slovenského národného divadla si kupujem s niekoľko mesačným predstihom. V posledných rokoch si ich objednávam v júni, kedy divadlo uvoľní do predaja lístky na predstavenia na nasledujúcu sezónu. 

Výhodné je to z dvoch hľadísk – môžem si vybrať miesta, aké chcem a v prípade, že divadlo na konkrétne predstavenie získa nejakú hosťujúcu hviezdu, uvidím ho za možno lacnejší peniaz, než ostatní. (Pre tých, ktorí nevedia, tak lístky na predstavenia so známymi hosťujúcimi spevákmi stoja dva až štyrikrát toľko, ako obyčajné). 

Keď som si včera išiel kúpiť lístky na budúcu sezónu, čakalo ma nepríjemné prekvapenie. Akonáhle som si „rozklikol“ možnosti pri Verdiho La Traviate, hneď mi obrazne povedané udrela do očí nová cena. Namiesto štandardných €8 stojí lístok najnižšej štvrtej kategórie €10. Teda, o pätinu či ak chcete 20% viac.

Ako som si overil, toto zdraženie sa týka všetkých predstavení súčasného repertoáru v Novej budove s výnimkou Verdiho Simone Boccanegru a Halévyho Židovky. Avšak vrátane takých, na ktoré už dnes podotýkam slovenský divák chodí pramálo, teda napríklad Netopier alebo Sedliacka česť / Komedianti

Keď som si pozeral cenu starých lístkov, ktoré som si kedysi kupoval, našiel som lístok z La Traviaty z roku 2011, ktorý som kúpil za €8. Minimálne teda posledných šesť rokov sa ceny lístkov najnižšej štvrtej kategórie nezvyšovali, napriek tomu, že náklady divadla napríklad na prevádzku alebo platy zrejme narástli. 

Prečo si napriek tomu myslím, že toto je krok nesprávnym smerom?

Na cenu lístkov najnižších kategórii tri a štyri sú priamo naviazané zľavy. Znamená to, že lístky zdražejú aj študentom a dôchodcom, ale samozrejme aj ZŤP alebo kolektívom napríklad zo stredných škôl. Za lístky zaplatia viac i rodiny s deťmi, ktoré sa rozhodnú vybrať sa na operu. A to nie o málo.

Je rozumné v časoch, kedy umenie bojuje o prežitie a nachádza sa nezriedka na periférii záujmu štátu i obyčajných ľudí zvyšovať ceny najlacnejších lístkov o pätinu a znižovať tým dostupnosť predstavení pre široké masy? Prečo nezvýšiť ceny lístkov len pre prvú a druhú kategóriu, ktoré si častokrát aj tak kupujú turisti alebo priamo diváci z Rakúska či Nemecka? 

Predstavte si mladého človeka, ktorý má okolo dvadsaťpäť rokov a práve vyšiel zo školy a zamestnal sa za malý plat kdesi v kancelárii. Nie je študent a ani dôchodca, preto na zľavu už nemá nárok. Nebude ho €10 cena lístka odrádzať, hlavne ak si uvedomíme, že za túto cenu môže vidieť dva filmy v kine dvesto metrov od divadla?

Hovorím to už roky, ale bez dnešných mladých ľudí sa naše divadlo v budúcnosti nezaobíde. Práve tí by mali v dospelosti kreovať hľadisko. Samozrejme, ak sa nechceme premenovať z Opery Slovenského národného divadla na Operu Európskeho divadla. Dnešní dôchodcovia, ktorí tvoria hľadisko dnes, tu nebudú večne. 

Milá Opera Slovenského národného divadla, nepochybujem, že k zvýšeniu cien lístkov vás priviedli ekonomické dôvody. Dúfam však, že viac peňazí vyberiete, než o koľko divákov týmto krokom priamo alebo nepriamo prídete. Opera sa nachádza v oveľa ťažšej pozícií ako Činohra a preto takéto zvýšenie môže priniesť väčšiu škodu než úžitok.

Aby som však len nekritizoval, musím vás pochváliť za zavedenie dopoludňajších predstavení a aj častejšie využívanie skorších predstavení od 17:00. Toto sú kroky tým správnym smerom a tie vám privedú na predstavenia ďalších divákov. Samozrejme, ak im nebude prekážať nová cena. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?