reklama

Desať málo známych komédii, ktoré sa oplatí vidieť

Hľadáte niečo na voľné víkendové popoludnie, zlepšenie nálady či pre spríjemnenie dňa? Tu je desať tipov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Poznámka na úvod: Vybrané filmy ohodnotilo na portáli CSFD v čase písania blogu menej ako 250 užívateľov (a ja som, pochopiteľne, jeden z nich). 

We´re No Angels (1955) – 157 hodnotení
Poslednou spoluprácou medzi režisérom Michaelom Curtizom a Humphreym Bogartom bola komédia We´re No Angeles. Bogie tu hrá recidivistu, v ktorom sa v predvianočnom období pohne svedomie a napriek tomu, že nie je žiadny anjel, pre jednu rodinu sa ním stane. Bogart sa tu predstavil asi vo svojej najcivilnejšej úlohe, no jeho kamenná tvár mu zostala. Mimochodom, po boku Bogieho si tu zahral i v tom čase ešte len prakticky začínajúci Peter Ustinov, ktorý ako možno niektorí vedia, neskôr stvárnil Hercula Poirota.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

The Major and the Minor (1942) – 202 hodnotení
Jedným z tých najmenej známych filmov komediálneho génia Billyho Wildera (Niekto to rád horúce, Byt, Nebožtíci žičia láske) i je i táto komédia, ktorá je u našich susedov známa aj ako „Zuzanka v nesnázích“. Hlavnú úlohu tu stvárňuje Ginger Rogers, ktorá bola a dodnes aj je známa vďaka spolupráci na muzikáloch s Fredom Astairom. Toto však muzikál nie je - Ginger tu hrá dospelú ženu, ktorá je vplyvom okolností nútená predstierať, že má ešte len dvanásť rokov. Na prvý pohľad trochu zvláštna zápletka, no Wilder sa jej chopil veľmi zručne. 

Bachelor Mother (1939) – 141 hodnotení
A opäť je tu Ginger Rogers (sľubujem, už naposledy), tentoraz v úlohe slobodnej matky, ktorá sa matkou stane tak trochu neplánovane – dieťa nájde na schodoch. A napriek tomu, že sa všetko snaží vysvetliť, je už neskoro a kolotoč nedorozumení sa naplno rozbieha. Partnerom Rogers v tomto filme bol anglický džentleman par excellence David Niven. Pre v tom čase ešte len 29-ročného herca to bolo vôbec prvýkrát, čo sa v komédii objavil v hlavnej úlohe. Mimochodom, tento film bol nominovaný aj na Oscara za najlepší scenár. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Like For Likes (2016) – 48 hodnotení
Nazriem aj trochu do juhokórejskej kuchyne, ktorá je známa svojimi romantickými komédiami. Like For Likes má štruktúru podobnú slávnej Láske nebeskej – teda veľa mikro-príbehov v jednom filme. Postavy sú typizované a platí pre nich všetko to, čo pri iných juhokórejských „slaďárnach“ – buď si ich zamilujete alebo znenávidíte. Like For Likes je momentálne mojou piatou najobľúbenejšou juhokórejskou komédiou a ak sa vám zapáči táto, siahnite napríklad i po My Sassy Girl, My Little Bride, Hello, Schoolgirl či Too Beautiful to Lie.

The Parent Trap (1961) – 71 hodnotení
Pamätáte si ešte na klasiku Nancy Meyers Pasca na rodičov s Lindsay Lohan? Tak The Parent Trap je starším spracovaním známej knihy Ericha Kästnera. A úspešnejším, o čom svedčia dve nominácie na Oscara a množstvo iných nominácii či cien. Toto spracovanie mám ešte o chlp radšej, než to moderné, kvôli sympatickejším postavám a kúzelnejšiemu spracovaniu. Ako i ostatné dnešné filmy, je to ideálna voľba pre sobotné či nedeľné popoludnia, keď je príliš zima či teplo na to niekam ísť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Don Camillo (1952) – 238 hodnotení
Z produkcie starého kontinentu musím určite vybrať Dona Camilla. Práve postava farára, ktorý prehovára s Bohom a bojuje proti komunizmu zosobneného jeho rivalom a zároveň i priateľom Pepponem, najviac preslávila komika Fernandela. Toho si krajania v hlasovaní zvolili za trinásteho najväčšieho Francúza v histórii, keď preskočil aj svojho známejšieho kolegu z brandže Louisa de Funésa. Séria filmov s Donom Camillom nie je tým, čo by som označil za čistokrvnú komédiu, no i tak predpokladám, že sa pri nej zasmejete.

Žena, ktorá všetko vie (1957) – 237 hodnotení
Jedným z deviatich filmov, kde sa bok po boku objavili Spencer Tracy a Katharine Hepburn je komédia Žena, ktorá všetko vie, ktorá sa zaoberala v tom čase veľmi aktuálnou otázkou. Dokážu počítače nahradiť ľudí? Tento film bol ich predposledným, v ktorom si spolu zahrali a aspoň Hepburn tú hrá svoju typickú postavu – drsnú, nekompromisnú, emancipovanú ženu, ktorá ani o centimeter neuhne zo svojich princípov a postojov. Avšak je tu Spencer Tracy (v skutočnom živote jej životná láska), ktorý jej ukáže, že i počítače majú v živote miesto. Alebo azda nie? No, to neprezradím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je dôležité mať Filipa (1952) – 81 hodnotení
Keď hovoríme o Oscarovi Wilderovi, tak spoločne s Ideálnym manželom je komédia Je dôležité mať Filipa tou, po ktorej filmári najčastejšie siahajú. Pre mňa nedostižné je práve britské spracovanie z roku 1952, kde sa v úlohe Ernesta objavil Michael Redgrave. Ten sa v neskorších rokoch stal známym predovšetkým vďaka úlohám vo vojnových klasikách ako bol Lumetov Pahorok či The Dam Busters (Diabli v oblakoch). Spoločne s Redgravom tu vyniká Margaret Rutherford, ktorá neskôr stvárnila vo filmoch slečnu Marplovú od Agathy Christie. 

The Awful Truth (1937) – 203 hodnotení
The Awful Truth alebo Nahú pravdu osobne považujem za jednu z najlepších komédii prvej polovice 20. storočia. Má nenapodobiteľnú Irene Dunne a skvelého Caryho Granta, pre ktorého práve táto ľahká romantická komédia so skvelými replikami znamenala prielom v jeho kariére a dopomohla mu ešte k väčším a aj dramatickejším úlohám. Zápletka Nahej pravdy nemôže byť skoro ani všednejšia – milostné hašterenie ex-manželov, ktorí sa milujú a nechcú si to priznať. 

Torrente 4 (2011) – 198 hodnotení
Je možné, že si týmto posledným filmom si popudím pár čitateľov, ale ja na tohto bláznivého Torrenta jednoducho nedám dopustiť. Torrente 4 je vulgárna, bláznivá, miestami trápna a nechutná akčná komédia s jedinečným ex-policajtom a teraz detektívom Luisom Torrentem. Ak dostanete obrazne povedané chuť na niečo podobné, atypicky španielske (v krajine Medema či Almodóvara sa veľmi takéto filmy nerobia), skúste Torrenteho. Nie je to film pre každého, ale občas je dobré si takzvane vyčistiť myseľ pri niečom podobne prízemnom. 

Verím tomu, že v tejto dobe, kedy sa ľudia smejú čoraz menej, vás niektorý z týchto filmov rozosmeje a spríjemní vám deň. Pokiaľ chcete sledovať môj filmový a seriálový progres bližšie, môžete tak učiniť tu

Foto: Amazon.com

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu