reklama

Scenár k slávnej romantickej komédií napísal autor, s ktorým sa ostatní báli byť spájaní

Dalton Trumbo sa k scenáru Prázdnin v Ríme nechcel príliš priznávať. Ako sympatizant komunizmu to nemal ľahké.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Casablanca, Život je krásny, Občan Kane či Povraz. To je len zopár z nezabudnuteľných filmov, ktoré vznikli v štyridsiatych rokoch 20. storočia v USA. V tomto období však vznikol aj scenár ku filmu, ktorý však napokon niekoľko rokov ležal pod nánosom ostatných scenárov, až si ho všimol Billy Wilder. Týmto filmom boli Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckom.

To, že scenár k nim napísal istý Dalton Trumbo, sa diváci po skončení filmu Wilderovho filmu z roku 1953 nemohli dozvedieť a pravda vyšla najavo až po dlhom štvrťstoročí. Trumbo bol v tom čase jedným z nemalého počtu umelcov, ktorý sa ocitol na takzvanom blackliste sympatizantov alebo podporovateľov komunizmu. V dôsledku svojho presvedčenia dokonca strávil nejaký čas aj vo väzení. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neskôr sa venoval predovšetkým prepisovaniam a úpravám scenárov, no kvôli malým honorárom a pretrvávajúcim obmedzeniam ho neustále trápili finančné ťažkosti. Kvôli tomu, aby uživil 5-člennú rodinu a zaplatil právnikom trávil za písacím strojom aj 14 hodín denne. Keď už to inak nešlo, pomáhal si liekmi – jednými, aby zaspal a druhými, aby ho udržali hore. 

Dalton Trumbo pracoval aj vo vani
Dalton Trumbo pracoval aj vo vani (zdroj: http://www.veryimportantpotheads.com)

A v týchto náročných podmienkach sa zrodil scenár ku Prázdninám v Ríme. Jedna z legiend hovorí, že nápad na film o princeznej, ktorá sa na krátky čas vzoprie svojim povinnostiam, dostal počas pobytu vo väzení. Faktom však bolo, že ho napísal v čase, kedy bol takmer na mizine a zúfalo potreboval dobrý scenár, ktorý by mohol vzápätí predať za čo najväčšiu sumu. Ideálne niekoľko desiatok tisíc dolárov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebola to však jednoduchá úloha. O tom, že je Dalton Trumbo dobrým scenáristom sa v Hollywoode dobre vedelo. Keď spoločnosti, štúdiá alebo jednotlivci hľadali niekoho na prepísanie či úpravu scenára, siahli po Trumbovi a to napriek tomu, že bol niektorými považovaný za radikála až anarchistu. Trumbo pracoval načierno – peniaze dostával na ruku a o jeho prínose sa mlčalo. Byť s ním spájaní sa ostatní báli.

Trumbo stál pred novou situáciou. Dovtedy totiž len vylepšoval už napísané scenáre iných autorov. A teraz potreboval vymyslieť niečo sám. Niečo nové, originálne, neopozerané a hlavne kvalitné. Podľa niektorých za jeden mesiac, podľa iných za tri, vznikol scenár k filmu, ktorý neskôr celý svet spoznal ako Prázdniny v Ríme. Trumbo si ho cenil na $40.000 a dúfal, že napokon sa ho aj za túto sumu podarí predať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme
Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme (zdroj: http://www.bfi.org.uk)

Jeho želanie sa mu splnilo. Scenár za $35-tisíc (na dnešné pomery $358.000) kúpila spoločnosť Liberty Films, ktorú vlastnila viacčlenná skupina ľudí, medzi ktorými boli aj dvaja známi režiséri Frank Capra a William Wyler. Práve Capra takmer okamžite prejavil záujem film zrežírovať – s Carym Grantom v úlohe novinára a Elizabeth Taylor v úlohe mladej princeznej. Nápadu sa však vzdal po tom, čo mu štúdio zamietlo väčší rozpočet.

Na scenár sa na niekoľko rokov zabudlo, až si naň spomenul Billy Wilder. Tomu sa pôvodný scenár a ani jedna z jeho úprav nepáčila a nechal ho napokon prepísať celkovo siedmim ďalším ľuďom. Keďže Trumbovo meno sa medzi autormi scenára či námetu pochopiteľne objaviť nemohlo, štúdio sa rozhodlo, že za autora originálneho scenára určí Iana Huntera. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bola to logická voľba. Hunter na verejnosti vystupoval ako autor scenára, k čomu ho presvedčil sám Trumbo. Len niekoľko málo ľudí poznalo meno skutočného autora. Hunterov prínos k samotnému scenáru je však sporný. Síce sa podieľal na úpravách pre neuskutočnený film Franka Capru, no práve tieto jeho úpravy sa Billymu Wilderovi natoľko nepozdávali, že nechal scenár opäť upraviť. 

Plagát k filmu i s menom údajného autora scenára
Plagát k filmu i s menom údajného autora scenára (zdroj: http://www.cinemamuseum.org.uk)

Hunterovi sa však napriek tomu nedá uprieť jeden dôležitý fakt. Bol to on, kto nezámerne vnukol Trumbovi nápad na scenár, ktorý vychádzal z obyčajnej novinovej správy o kráľovnej, ktorá pricestovala do Ríma. Z tohto nevinného námetu sa vykľula jedna z najlepších romantických komédii všetkých čias. So sladkobôľnym koncom od Trumba, ktorý sa Billy Wilder rozhodol vo filme ponechať. 

Trumbov scenár v sebe obsahoval všetky prvky, ktoré sa stali pre „jeho“ filmy príznačné – výrazné postavy alebo jasne čitateľný motív cti, povinnosti a predovšetkým rebélie. Ako novinár, tak i princezná boli tak trochu rebelmi, ktorí nezapadali do šedého priemeru. Ale to bol koniec koncov aj Dalton Trumbo. Ten sa Oscara za Prázdniny v Ríme nedožil. Akadémia mu ho udelila sedemnásť rokov po jeho smrti. 

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu