Sila. Temná strana. A niečo medzi tým

Autor: Boris Cíferský | 18.12.2017 o 12:30 | Karma článku: 5,09 | Prečítané:  1870x

O čom je ôsma epizóda Star Wars s podtitulom Posledný Jedi? Nie, nie je len o nájdenom Lukovi Skywalkerovi. 

Varovanie: Text obsahuje spoilery.

Jedna z mnohých teórii o interpretácií hovorí o tom, že najhoršími umeleckými dielami sú tie, ktoré nevzbudia žiadnu diskusiu. Bolo by mylné tvrdiť, že to funguje aj naopak. A teda, že že tými najlepšími dielami sú tie, o ktorých sa najviac hovorí. No čím viac diskusie sa však o nejakom diele vedie, tým sú názory naň polarizovanejšie. 

Keď som sa pred niekoľkými rokmi prvýkrát dopočul o tom, že sa chystá siedma epizóda Star Wars, prvé čo som pocítil nebola radosť, ale obavy. Možno som v tomto nebol sám. Dnes sa robia filmy inak než pred štyridsiatimi rokmi a inak, než pred desiatimi rokmi, kedy sme videli zrod Dartha Vadera a v druhom pláne i Dartha Sidiousa.  

Našťastie, Sila sa prebudila. Siedma epizóda pred dvomi rokmi ukázala, že ani porážka oboch antagonistov ku mieru v galaxii neviedla, keďže sa zrodili noví nepriatelia. Niežeby mier nebol možný, no ako aj naša skutočná ľudská existencia dennodenne dokazuje, mier je vratkejší, než sme si napríklad po druhej svetovej vojne mysleli. 

A podobne ako v Star Wars, je to predovšetkým preto, akí sú ľudia rozmanití.
A práve o rozmanitosti ľudských pováh, túžob, o nezmieriteľných vášniach a predovšetkým o vnútorných bojoch medzi Svetlom a Temnom, o tom je ôsma epizóda Star Wars. Najfilozofickejšia, najemotívnejšia a v niektorých momentoch i najpokornejšia zo všetkých ôsmich epizód.

Sila a Temná strana tu prehovárajú z každej scény. Tam kde je svetlo, tam je tma. Kde je nebo, tam je peklo. Sila a Temná strana sú ako naši vnútorní démoni, s ktorými neustále bojujeme a to, ktorý z nich preváži a to definuje naše rozhodnutia. Sila je spätá s nesebeckosťou, ochotou sa obetovať, pozná čo je to láska, porozumenie, hľadá harmóniu.

Sila je obdobou životnej cesty cnosti z Malickovho Stromu života. Naproti tomu Temná strana túži po moci, ovládaní, narušení harmónie, chaose a sleduje len svoje vlastné sebecké ciele. Kylo Ren zabije vlastného otca a Snoka len preto, že mu bránia v dosiahnutí jeho cieľu, naplneniu domnelého osudu, stať sa vládcom galaxie. 

Han Solo mu v tom bráni morálne a eticky, Snoke hierarchicky. Avšak, ako ukazoval najprv životný príbeh alebo cesta Anakina Skywalkera, tak neskôr aj Luka Skywalkera a koniec koncov aj Rey a Bena Sola, Sila a Temná strana majú k sebe vždy veľmi blízko a jedno neexistuje bez druhého. Sú ako deň a noc. A tam kde je Temná strana je i strach.

Silu v ôsmej epizóde najlepšie reprezentujú nie Luke Skywalker, ale častokrát málo známi a bezmenní hrdinovia, ktorí sú ochotní obetovať svoj život. Nedeje sa tak v záujme toho, aby sa stali hrdinami (v čom sa líšia od prchkého, priamočiareho a ambiciózneho Poa), ale iba preto, aby dali ostatným hoci len malú šancu na prežitie čo i len ďalšej hodiny. 

Nemotivuje ich získaná sláva a moc, nehľadajú ľahkú cestu Temnej strany ako Anakin alebo Kylo Ren, cestu prirodzenosti, ale ženie ich vnútorný pocit toho, že toto čo robia je správne. Namiesto úteku volia boj, namiesto strachu odvahu. Povahu všadeprítomnej Sily tak definujú lepšie, než všetky tie stáročia staré knihy v Chráme Jediov. 

Silu možno najviac cítiť vo chvíľach, keď sa vice-admirálka Holdo rozhodne naraziť s krížnikom do druhej bojovej lode alebo keď sa hŕstka letcov vydáva proti presile na staručičkých, polo-rozpadnutých speedroch a čelia hrozbe smrti z kanónov vesmírnej lode Kylo Rena. Odvaha a strach, dva základné ľudské pocity, sú synonymami Sily a Temnej strany a teda aj celého filmu.

Strach, ktorý Anakina Skywalkera o život milovanej Padme vhnal k Temnej strane je ten istý strach, ktorý mu dodal o desiatky rokov na to odvahu, aby spravil nemysliteľné. Postavil sa Darth Sidiousovi. Jeho osudom, rovnako ako aj jeho syna Luka, bolo priniesť nie mier galaxii, ale nádej na mier. Stať sa časťou skladačky, ktorá k nemu bude viesť. 

Až v samom závere svojho života Luke Skywalker pochopí, že byť Jediom neznamená vyslovovať múdre poučky, filozofovať a rozjímať o povahe života, ale robiť to, čo je správne. Tu a teraz. Luke Skywalker je možno posledným zo žijúcich Jediov, ale nie posledným z Jediov. Tam kde je Temná strana, tam je Sila. A kde je sila, tam sú Jediovia. Ochrancovia mieru v galaxie.

Už päť rokov starý Looper čo-to naznačoval o schopnostiach Riana Johnsona. Oba jeho najslávnejšie filmy sú o obetovaní sa v prospech ostatných, v záujme toho, čo nazývame vyššími cieľmi. V záujme lepšej budúcnosti. Ak sa J.J. Abrams (režisér Epizódy IX) rozhodne ísť v šľapajách svojho o sedem rokov mladšieho kolegu, našich hrdinov nečaká svetlá budúcnosť. Ale nás čakajú ďalšie skvelé Star Wars.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?