Od Woodyho Allena priemerné filmy neočakávame

Autor: Boris Cíferský | 14.1.2018 o 18:40 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  2662x

Ani retro nádych päťdesiatych rokov a ani Kate Winslet v hlavnej úlohy Allenovo Koleso zázrakov nezachránili. 

Už štyrikrát sa Woodymu Allenovi podarilo získať Oscara. Či sa mu ešte niekedy podarí získať piatu zlatú sošku je otázne. S tým, ako sa objavujú hlasy o jeho skončení viac než polstoročia trvajúcej kariéry, sa jeho šance každým neúspešným filmom čoraz zmenšujú. Dnes už 82-ročný rodený Newyorčan sa najnovšie snaží medzi divákmi i kritikmi bodovať snímkou Koleso zázrakov.

Na prvý pohľad predstavuje film hodenú rukavicu všetkým akademikom na Oscaroch. Allen totiž zvolil podobný model ako pri úspešných a oceňovaných Jasmíniných slzách. Do hlavnej úlohy obsadil držiteľku Oscara Kate Winslet (bola to ich prvá spolupráca) a okolo nej vystaval divadelne poňatý príbeh až nápadne podobný trpkým a ťažkým realistickým drámam geniálneho Tennessee Williamsa. 

Avšak, neskončilo to tak, akoby si Allen želal. Film, ktorý sa zrodil možno sami po jeho zhliadnutí zhodnotíte slovami „taký nejaký – nijaký“. To, že film spadá do šedého priemeru dokazuje aj jeho súčasné skóre na filmovom portále imdb.com, ktoré dosahuje na Allenove pomery veľmi nevýrazných 6.3 z 10. A zrejme cez skóre 7 (Jasmínine slzy majú 7.3) sa nikdy nedostane. 

Diváci vystavili Allenovi takýto podobný účet naposledy pred šiestimi rokmi. Jeho komédia Do Ríma s láskou má na imdb.com identické hodnotenie 6.3. Ako Café Society, tak aj Iracionálny muž v pomyselnom súboji s Kolesom zázrakov nateraz vyhrávajú. Hoci divácky vkus nie vždy zodpovedá vkusu akademikov (spomeňte na minuloročný Moonlight), veľa napovedá o Allenových šanciach na Oscara.

Pri tom, karty aspoň na začiatku neboli najhoršie. A ani príbeh nie je nejaký prvopláný. Veď len samotný názov v sebe ukrýva minimálne tri významy – jednak prezrádza miesta deja, druhak je metaforou o našich snoch, v ktorých dúfame v zázraky a tiež napovedá o dramatickej výstavbe celého príbehu, ktorý bude cyklický. Na konci príbehu sa teda životná situácia hrdinov vlastne vráti na začiatok, pred začiatok príbehu.

Prečo napriek všetkému Koleso zázrakov medzi divákmi neuspelo? Najjednoduchšia a odpoveď je asi tá, že film neponúka nič výnimočné, mimoriadne a zapamätaniahodné. Dvakrát na to do kina asi nepôjdete a DVD s filmom si zrejme kúpia len Allenovi najskalnejší fanúšikovia a zberatelia. Je to presne ten druh filmu, na ktorý si o týždeň poriadne ani nespomeniete.

Koleso zázrakov nie je ani filmom, ktorý vzbudí nejaký významnejší rozruch. Príliš sa o ňom neporozprávate ani s kamarátmi pri pive. Nie je totiž príliš o čom. A zrejme ani starší diváci, ktorí budú prevažovať v hľadiskách kinosál, si z neho veľa neodnesú. Samozrejme, okrem poznania, že nie je dobré sa zapliesť s mladším mužom a navyše ešte ambicióznym dramatikom. 

Rozobrané na menšie, Koleso zázrakov vôbec nepripomína Allenov film a nebyť dôverne známych hudobných motívov, asi by ste ani neprišli sami na to, že ho napísal a zrežíroval Allen. Jeho dialógom chýba ľahkosť a spád a celá zápletka je na Allena až natoľko nudne priamočiara a priehľadná, že by z toho nejeden Allenov neprajník mohol nadobudnúť pocit, že je to celé len prostý oscarový kalkul. 

Márne by ste v Kolese zázrakov hľadali aj nejaký čierny humor, smiech cez slzy, ktorý sa objavuje aj v jeho drámach. V Iracionálnom mužovi to bolo „karmické“ zúčtovanie s Abém a v Jasmíniných slzách scéna na letisku. Nie, Koleso zázrakov nie je zlý film, stále spadá do lepšieho priemeru, ale od Woodyho nie sme zvyknutí na lepšie priemery. Aj ten povestný majster tesár sa niekedy utne. 

V prípade Woodyho Allena má toto utnutie názov Koleso zázrakov. Napriek nádeji vo svojom názve sa o nejaký zázrak nejedná. Zázraky sa nedejú ani vo filme a zrejme očarení nezostanú ani tí najdôležitejší, diváci. Tak dovidenia o rok, pán Allen!

Koleso zázrakov (2017)
Rážia: Woody Allen
Scenár: Woody Allen
Kamera: Vittorio Storaro
Hrajú: Kate Winslet, Juno Temple, Justin Timberlake, Jim Belushi, Debi Mazar, Max Casella, Tony Sirico, Geneva Carr, Steve Schirripa, Candice A. Buenrostro, Marko Caka, Jack Gore, Bobby Slayton, Robert C. Kirk, Maddie Corman

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?