Dôverný nepriateľ nesklame, ani nenadchne, no niekde začať treba

Autor: Boris Cíferský | 22.8.2018 o 20:15 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  3343x

Nový česko-slovenský film Dôverný nepriateľ nám pripomína, že moderná technológia nemusí byť vždy prospešná.

Vyzerá to tak, že na Slovensku sa filmoví režiséri a scenáristi trochu boja slova triler. Počet trilerov, ktoré za posledné roky vznikli a dostali sa do veľkých kinosál a teda aj k čo najširšiemu počtu ľudí by sme napočítali na prstoch jednej ruky. 

Nie je to však až tak prekvapujúce. Triler nie je jednoduchý žáner, potrebuje skúseného režiséra a schopného scenáristu, ktorí vedia pracovať s napätím a s diváckymi očakávaniami. 

Moderný triler, viac ako iné žánre (napríklad akčný film) prináša častokrát nelineárny dej, v ktorom sa tvorcovia hrajú s divákom „hru“ – divák niečo očakáva a film niečo iné prináša. Teda, aspoň v tom optimálnom prípade.

Typickými príkladmi takýchto filmov sú napríklad Scorseseho Prekliaty ostrov či Singerovi Zvyčajní podozriví. Za ich úspechom je to, že dokážu práve veľmi dobre manipulovať s načrtnutou fabulou diváka.

V slovenských kinách môžete v týchto dňoch sledovať na tuzemské pomery zaujímavý a nekonvenčný triler pod názvom Dôverný nepriateľ. Vo filme režiséra Karla Janáka, známeho predovšetkým vďaka „tínedžerským“ komédiám Snowboarďáci a Rafťáci, stvárňuje hlavnú úlohu slovenská herečka Gabriela Marcinková

Téma trileru je aktuálna a súčasná – umelá inteligencia a inteligentný dom. Sochárka Zuzana (Marcinková) sa spoločne s manželom Andřejom (český herec Vojtěch Dyk) odsťahujú do prototypu inteligentného domu, ktorý majú otestovať predtým, než sa tento idealistický projekt dostane na trh.

Asi nie je treba dodávať, že všetko nepôjde podľa plánov a život v dome bude mať od vysnenej idylky, stelesňovanej panensky nedotknutou prírodou naokolo, poriadne ďaleko. 

Dôverný nepriateľ úspešne spĺňa jeden z atribútov trileru a vďaka solídnemu scenáru sa mu – občas síce ťažkopádnejšie a menej vierohodne, no predsa - darí manipulovať s divákom. Informácie sú mu dávkované postupne, systematicky, a vždy vie len to, čo vie hlavná hrdinka. Tá je tým pomyselným rozprávačom príbehu a divák spoločne s ňou odhaľuje záhady inteligentného domu. 

Informácie o možnej nevere či odhalenie na poschodí susedovho domu môžu a nemusia byť (ne)dôležitými odbočkami na ceste k pointe celého filmu. Práve táto „hra“ s divákom je jednou z najzaujímavejších vecí, ktoré film Karla Janáka ponúka a v tomto sa skutočne ponáša na triler, na ktorý aj divákov láka do kín.

Horšie je to s ďalšou „ingrediencou“ trileru - napätím, ktoré vo filme žiaľ úplne absentuje. Napriek tomu, že uzavretý dom a ľudoprázdne okolie a tajomná príroda ponúkajú výborný priestor pre navodenie atmosféry, divák sa zrejme báť asi nebude. A to ani vo chvíľach, kedy ide hlavnej hrdinke o život. 

Gabriela Marcinková sa s náročnou úlohou zahrňujúcou nahotu i erotiku popasovala výborne a potvrdila, že je jednou z našich aj do budúcnosti najperspektívnejších herečiek. Solídnym hereckým partnerom je jej Vojtěch Dyk, ktorého si i slovenskí diváci môže pamätať z filmu Anjel Pána 2.

Veľkú mieru presvedčivosti do svojej postavy vložil Ondřej Malý (hlavný hrdina z nezabudnuteľných Pout) a poteší aj účasť hercov ako Roman Luknár v úlohe vyšetrovateľa, Branislav Bystriansky ako taxikár či Zuzana Porubjaková ako trochu bláznivá, láskou sklamaná kamarátka hlavnej hrdinky. 

Hoci filmu Dôverný nepriateľ chýba napätie i prekvapujúcejšia pointa, film je dobrou ukážkou moderného trileru. Snáď motivuje i iných mladších či starších tvorcov k tomu, aby svojou pomyselnou troškou priniesli niečo nové do tohto žánru, ktorý je v našich končinách, v porovnaní so zahraničím, ešte len v plienkach. 

Ak chcete podporiť slovenský film či vidieť na tuzemské pomery niečo nové, choďte na Dôverného nepriateľa. Sklamaním určite nie je.

Hodnotenie: 6/10

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Kremeľ si už s antisemitizmom neškrtne, na Ukrajine vyhral ruskojazyčný Žid

Zelenskyj je populárny aj v Rusku.


Už ste čítali?