Necháte sa aj vy uLOVIŤ?

Autor: Boris Cíferský | 24.3.2019 o 9:15 | (upravené 24.3.2019 o 9:34) Karma článku: 2,30 | Prečítané:  897x

Do slovenských kín zavítal nový celovečerný film českého režiséra Karla Janáka, podpísaného i pod projektami ako Snowboarďáci alebo Dôverný nepriateľ.

Karel Janák je jedným z najproduktívnejších českých režisérov posledných rokov. Okrem filmov, ktoré sa dostali do slovenských i českých kín, nakrútil i niekoľko projektov pre televízie a vyskúšal si aj réžiu seriálových epizód vrátane tuzemského hitu Horná Dolná

Janákova filmová estetika bola i stále je ovplyvnená americkou filmovou estetikou. Pätnásť rokov starí Snowboarďáci (2004) reflektovali trend tínedžerských komédií, ktoré práve v tom čase zažívali v USA svoj veľký boom. Janák sa ich snažil „pretlmočiť“ tuzemskému divákovi.

Dá sa možno až povedať, že Janák bol prvým režisérom v tunajších končinách, ktorý našiel odvahu preniesť tento americký filmový model do slovenských alebo českých reálií. Komerčné úspechy jeho titulov i kultový status niektorých z nich dokazujú úspešnosť tohto jeho experimentu.

Pred Janákom sa len sporadicky objavoval podobný typ filmov. Janák americké vzory nekopíroval doslovne, vyhýbal sa lacnej a samoúčelnej vulgárnosti. Ku svojim filmom nezriedka písal aj scenáre. Tento model uplatnil i pri svojom najnovšom celovečernom projekte s názvom LOVEnie.

Faktom je, že Janákove celovečerné filmy spájajú typovo podobné postavy. Na jednej strane je to výrazná ženská hrdinka - Ester Geislerová v LOVEní, Kristína Svarinská v 10 pravidiel ako zbaliť dievča či Gabriela Marcinková v Dôvernom nepriateľovi. Na strane druhej neschopný mužský hrdina či hrdinovia.

V 10 pravidlách ako zbaliť dievča potrebuje hrdina kurz na to, aby vedel, ako zbaliť dievča. V Snowboarďákoch mužskí protagonisti veria, že cesta k ženskému srdcu vedie cez precízne ovládanie snowboardu. A v LOVEní hlavný hrdina ani vzťah nehľadá, pretože to vraj nie je preňho. Komediálne zveličenie? Nie, skôr znak tvorby.

Ak aj český režisér nie je feministom, je tvorcom, ktorý nadŕža svojim ženským hrdinkám viac než mužským. Aj LOVEnie ukazuje muža ako osobu neschopnú nadviazať trvalé a normálne partnerské zväzky s opačným či dokonca rovnakým pohlavím. 

LOVEnie teda poskytuje očakávanú prehliadku stereotypných mužských hrdinov, ktorí túžia po vzťahu natoľko, aby ho hľadali na zoznamke. Nevedia ho však nájsť a ani nedokážu porozumieť tomu, prečo sa im to nedarí.

Chýba im nadhľad, empatia, žijú vo vlastnom uzavretom svete citovej osamelosti. Sú to sukničkári, latentní gejovia, muži posadnutí dokonalým telom, naivní rojkovia čítajúci príbehy z červenej knižnice, geekovia alebo muži-chlapci, ktorí sa ešte neoslobodili od matiek. 

Už názov filmu LOVEnie naznačuje, že aj tentoraz sa český režisér ponorí do tajov vzťahov. Nie sú to však len vzťahy medzi mužmi a ženami, ale aj medzi rodičmi a dcérami, nevlastnými súrodencami či medzi samotnými ženami. Ženy sú opäť tými dominantnejšími postavami, muži zastávajú submisívne postavenie.

Muži panikária alebo sú do svadieb „natlačení“ dominantnou partnerkou a to aj kvôli takému argumentu ako vdovský dôchodok. Ženy však na tom nie sú oveľa lepšie – ako nám už trailer prezrádza, hrdinka je „zúfalá a odhodlaná“. A muža na celý život hľadá cez mobilnú aplikáciu s online zoznamkou, na ktorej ju čaká očakávané kruté vytriezvenie.

Janákovi slúži ku cti to, že podobne ako pri Dôvernom nepriateľovi i teraz sa snažil o reflektovanie moderného trendu v spoločnosti. Kým v prvom filme to boli technológie, teraz zoznamovanie. Žiadne siahodlhé inzeráty, o všetkom rozhoduje prvý dojem z fotografie.

Dej filmu je prostý – hlavnú hrdinku opustí partner pred oltárom a ona prostredníctvom online zoznamky hľadá nového partnera, aby napokon zistila, že ten pán (ne)dokonalý žije vedľa nej. Nič závratne originálne nečakajte. Oplatí sa však nechať sa uLOVIŤ do kina?

Nanešťastie, i LOVEnie trpí tým, čím väčšina Janákových filmov – veľkou nevyrovnanosťou. Originálne alebo zábavné scény - napríklad záchrana Eliškinej kamarátky z balkóna - striedajú zvláštne či priamo trápne scény – niektoré snové predstavy hrdinky či monológ nevlastného otca smerom k hrdinke.

Ešte horšie je to s vykreslením postáv, ktoré sú akoby učebnice a chýba im to najdôležitejšie, „život“. Martin Písařík stelesňuje neustále prelietavého sukničkára. O Jakubovi Prachařovi sa v úvode dozvedáme, že je možno autista, no dôvod jeho čudáctva do konca filmu nezistíme. 

Eva Kramerová hrá koketnú dievčinu, ktorá hlavnej hrdinke pomáha sa zorientovať vo svete online „datingu“. A potom je tu ešte Ondřej Malý, držiteľ Českého leva, športový fanúšik, ktorý za celý film azda nepovie rozumnú vetu a radšej mlčí a necháva všetko na svoju partnerku.

Postavy sa kŕčovito držia svojich stereotypných rámcov a neprinášajú nič neočakávané. Aj záverečné vyznanie lásky prostredníctvom skladby Václava Neckáře by vyznelo úprimnejšie, ak by ho predtým sám hrdina nezhadzoval ako niečo „trápne a debilné“. 

Paradoxne najzaujímavejšou vedľajšou postavou je napokon tá, ktorá sa na obrazovke objaví len na päť minút. Výrazná Jana Švandová v úlohe matky narkolepsiou trpiaceho Jarouška (žeby odkaz na postavu Rowana Atkinsona z Miliónových pretekov?) podáva správne vyvážený komediálny výkon, pri ktorom zbytočne neprehráva.

Pochváľme i pekné lokácie českých Pardubíc, nadpriemerný soundtrack i šťastnú ruku pri obsadení Ester Geislerovej. Tá s prehľadom zvláda vyjadriť všetky polohy svojej postavy. Je presvedčivá v depresií i v eufórií, keď je frustrovaná, nahnevaná, zúfala a i odhodlaná.

Napriek veľkej marketingovej kampani bola sála multiplexu v sobotu večer zaplnená možno z desiatich percent. A to prevažne staršími ženami, čo je vlastne aj cieľová skupina tohto filmu. Žiadne salvy smiechu sa však kinosálou neozývali. A to ani z úst tých, ktorým bol film určený.

Z pomyselného súboja tria Po čom muži túžia, Ženy v behu a LOVEnie vychádza práve LOVEnie ako najslabšie. Nie, nie je to zlý film. Vyčarí vám úsmev na tvári, neoľutujete peniaze za lístok, akurát si naň o týždeň už možno ani nespomeniete a jeho DVD si kúpite nanajvýš vo výpredaji. 

Tak znova o rok v kine, pán Janák!

Hodnotenie: 60%

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.

Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?

Zo 150. miesta kandiduje za Smer synovec podpredsedu Smeru.


Už ste čítali?