Chlad, samota, Mads Mikkelsen a silná túžba prežiť

Autor: Boris Cíferský | 28.3.2019 o 18:03 | (upravené 28.3.2019 o 18:32) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  874x

Arctic je možno najuveriteľnejším survival filmom o prežití v nehostinnej prírode, aký bol kedy natočený

Takzvané survival filmy, teda filmy o prežití, zažívajú v posledných rokoch pomerne veľký boom. Samozrejme, ak máme na mysli snímky o prežití v nehostinnom prostredí. Fanúšikovia za to môžu vďačiť tematickým počítačovým hrám (napríklad Metro) a zrejme i úspechu Iňarrituovho štyri roky starého Revenanta, ktorý získal tri Oscary vrátane ceny za réžiu a kameru. 

Koncom roku 2017 prišiel do slovenských kín film Hora medzi nami s hviezdou dvojicou Kate Winslet – Idris Elba. Po veľkom úspechu v Cannes v podobe desaťminútového standing ovations prichádza do tuzemských kín podobná snímka pod názvom Arctic. Zrejme aj v snahe zaujať širšie publikum slovenský distribútor do názvu vložil i zbytočný klišéovitý doplnok „Ľadové peklo“. 

Hoci sa po prvých týždňoch premietania nezdá, že Arctic napodobní kasový úspech Hory medzi nami (zisky $62 miliónov), čísla na Rotten Tomatoes (88% u recenzentov a 84% u divákov) napovedajú, že divákov čaká oveľa silnejší zážitok. Recenzent Indiewire po premietaní v Cannes skonštatoval, že Mads Mikkelsen v tomto filme podáva „najlepší výkon v kariére.“

Zabudnite na Prežiť s Ethanom Hawkeom, na Horu medzi nami, na Redfordovo Všetko je stratené či na 22-ročné na Ostrie noža. Po prvej projekcii a je tomu tak dodnes sa v súvislosti s filmom Arctic píše skloňuje slovo „modernistický“. Spomínajú sa mená ako Tarr a Tarkovskij. Ukazuje to, ako veľmi je Arctic originálnym a odlišným filmom, ako veľmi sa chce vzpierať konvencii a pravidlám žánru.

Stránka Writer´s Digest, ktorá radí začínajúcim autorom, konštatuje, že „drobné, no konkrétne detaily sú obyčajne tým, čo rozhoduje o tom, či príbeh bude držať pokope alebo sa rozpadne.“ Arctic je z veľkej časti tým typom „rozpadnutého príbehu“, pre ktorý existuje vo filmovom slovníku termín vyprázdnená narácia, v angličtine empty narrative

V Arctic nenájdete presne tie detaily, ktoré by ste našli v Hore medzi nami či v Prežiť. O hrdinovi neviete zhola nič. Neviete či je väzeň na úteku, mäsiar či azda chirurg. Neviete ani ako sa volá alebo to ako sa dostal do tej bohom zabudnutej pustatiny, kam ľudská noha bežne nevkročí. Neviete prečo havaroval. Viete len to, že sa tam nejakou nešťastnou zhodou okolností ocitol.

Arctic pracuje s divákovou predstavivosťou úplne inak, než napríklad Scottov Marťan, kde je všetko polopatisticky vysvetlené. V Arctic vie divák len to, čo nevyhnutne potrebuje v danú chvíľu poznať a nič viac. Hrdina svoje rozhodnutia nevysvetľuje, nevedie monológy sám so sebou alebo dialógy so ženou, ktorú zachránil. Akási cyklickosť je pre film typická.

Arctic je survivalom, ktorý je reminiscenciou štýlu maďarského velikána Bélu Tarra. Podobne ako jeho hrdinovia i Mads Mikkelsen sa točí v kruhu – každý deň jedáva vylovenú rybu, opakuje identické rituály a ani záchrana ženy (ktorej meno sa tiež nedozvieme) ho z tohto kruhu nevyslobodí. Opakuje tie isté frázy a tie isté postupy v rámci prvej pomoci. 

Napriek všetkému Arctic nie je nezmyselným intelektuálnym „blábolom“, chladným ako prostredie, v ktorom sa odohráva. Je možno najuveriteľnejším survival filmom o prežití v nehostinnej prírode, aký bol kedy natočený. Napínavým, empatickým a citlivým. Nechce sa divákovi prvoplánovo zapáčiť.

Nechce len zaútočiť na jeho emócie ako napríklad Hora medzi nami, chce len zobraziť boj človeka proti nepriateľovi, ktorý nepozná zľutovanie a nikomu nenadržiava – prírode. Arctic možno je a možno nie je modernistickým či naturalistickým filmom, no určite je ukážkou majstrovského herectva Mads Mikkelsena. Ťažko uveriť, že ten na svoju prvú Oscarovú nomináciu ešte čaká. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáži počas holokaustu

Nacistický podvod o živote odvezených Židov presiahol hranice Slovenska.

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.


Už ste čítali?