Pristátie na Mesiaci bolo sfalšované, tvrdí nový proruský web s väzbami na Hlavné správy

Autor: Boris Cíferský | 13.7.2019 o 14:10 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  10377x

Armádny magazín vo svojich textoch viac čerpá z ruskej spravodajskej agentúry a pro-ruského think-tank webu, než zo slovenských agentúr. 

Hlavné správy už niekoľko rokov prinášajú to, čo satirická facebooková stránka Rusko Online označuje za „Pravdu s ruskou tvárou.“ Keď sa Jakub Goda v minulom roku investigatívne „infiltroval“ do redakcie Hlavných správ, vysvitlo, že portál má „zazmluvnený Sputnik“. Web nájdeme aj na stránke Konspiratori.sk medzi tými, ktoré šíria sporný obsah. 

Hlavné správy sa najnovšie rozrástli o nový portál, ktorý dostal na prvý pohľad ľahko prehliadnuteľný názov Armádny magazín. To, že má tento web ku Hlavným správam blízko dokazuje nielen veľmi podobný vizuál webu, ale aj sekcia Kontakt odkazujúca na facebookovú stránku Hlavných správ (viď nižšie), respektíve identické Pravidlá webu.

Web, ktorý funguje ešte len niekoľko mesiacov sám seba označuje na sociálnej sieti ako „magazín o armáde.“ Pri podrobnejšom preskúmaní ktorejkoľvek z podstránok by sme rýchlo zistili, že sa orientuje predovšetkým na ruskú armádu a jej glorifikovanie, pričom nechýba ani porovnávanie sa s geopolitickými oponentami, respektíve šírenie populárnych hoaxov.

Čitatelia sa tak môžu dočítať o tom, ako „americký portál s uznaním hodnotí novú ruskú stíhačku Mig-35“ alebo, že „americká armáda je najväčším svetovým producentom skleníkových plynov“ a chýbať nemôže ani populárna fáma o tom, že Američania sfalšovali pristátie na Mesiaci od ruského politológa Pjakina, na ktorého sa často odvolávajú Hlavné správy.

Spoločnými menovateľmi niektorých príspevkov sú zdroje. Armádny magazín nezriedka čerpá z agentúry TASS, čo je ruská spravodajská agentúra, obdoba našej SITY (paradoxne z domácej SITY web nezvykne čerpať). Rovnako preberá aj texty z portálu The National Interest, čo je anglicky písaný portál, ktorý reportérka Caroline Orr na Twitteri označila za „pro-ruský think-tank.“

Na mediálnej mape tak pribudol nový web, ktorý bude oslavovať ruskú armádu, propagovať jej vojenskú techniku, písať o hrdinskom boji jej vojakov alebo prinášať úsmevné a zásadné aktuality napríklad o tom, že Minister obrany Ruska Sergej Šojgu príde na prehliadku limuzínou. Inak povedané, bude prinášať „pravdu s ruskou tvárou.“ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?